← Takaisin etusivulle

Tietoa

Usein kysytyt kysymykset

Löydät tältä sivulta vastaukset yleisimpiin kysymyksiin vuokrauksesta, noudosta, palautuksesta ja maksamisesta.

Lisää haluamasi somisteet ostoskoriin, siirry kassalle ja jatka painamalla ”Pyydä vuokrausta” -painiketta. Valitse tämän jälkeen vuokra-aika kalenterista ja lähetä vuokrauspyyntö. Saat sähköpostiisi tilausvahvistuksen. Lähetämme vuokrauspyynnön saavuttua 50 €:n varausmaksulaskun, joka tulee maksaa kolmen (3) päivän kuluessa laskun lähettämisestä. Varaus astuu voimaan, kun varausmaksu on maksettu. Varausmaksu vähennetään loppulaskusta, joten se ei ole ylimääräinen kulu. Jos vuokra-aikaan on varaushetkellä alle yksi kuukausi, lähetämme loppulaskun heti vuokrauspyynnön saavuttua. Varaus astuu voimaan, kun loppulasku on maksettu.

Kyllä voit. Voit lisätä tai poistaa tuotteita ennen loppulaskun lähettämistä ottamalla meihin yhteyttä sähköpostitse osoitteeseen info@lumodeco.fi.

Tuotteet noudetaan Palokasta. Saat tarkan nouto-osoitteen, kun loppulasku on maksettu. Sovimme tarkan noutoajan sähköpostitse tilauksen vahvistamisen jälkeen. Nouto tapahtuu vuokra-ajan ensimmäisenä päivänä klo 9.00–19.00 välisenä aikana.

Varmista ennen noutoa, että autossasi on riittävästi tilaa vuokraamillesi tuotteille ja että pystyt siirtämään ne turvallisesti autoon. Tarvittaessa ota mukaan toinen kantaja.

Kyllä. Mikäli tuotteet noutaa joku muu kuin vuokraaja, tulee vuokraajan ilmoittaa siitä meille etukäteen sähköpostitse. Ilmoitathan samalla noutajan nimen.

Tuotteet palautetaan samaan osoitteeseen, josta ne on noudettu. Palautettavien tuotteiden tulee olla ehjiä, puhtaita, kuivia ja pakattu samalla tavalla kuin noudettaessa. Sovimme tarkan palautusajan erikseen sähköpostitse klo 9.00–19.00 välille. Palautuspäivä on vuokra-ajan viimeinen päivä.

Kyllä! Tarjoamme kuljetuspalvelua lisämaksusta. Voit tutustua kuljetuspalveluun tarkemmin Kuljetuspalvelu-sivulla.

Normaali vuokra-aika on 3 vuorokautta. Lisävuorokaudesta veloitetaan 50 % tuotteiden vuokrahinnasta. Lisävuorokaudesta tulee sopia kanssamme etukäteen.

Somisteet maksetaan sähköisellä laskulla. Lähetämme loppulaskun noin kuukautta ennen vuokra-ajan alkua.

Kyllä. Vuokrauksen vähimmäistilaus on 50 €. Alle 50 €:n tilauksista veloitetaan vähimmäisveloitus.

Kyllä! Vuokraamme somisteita myös yrityksille. Lue lisää Yrityksille-sivulta.

Vuokrauksen aikana syntyneistä vahingoista tulee ilmoittaa heti niiden ilmettyä tai viimeistään tuotteita palautettaessa. Mikäli tuote rikkoutuu, katoaa tai vaurioituu käyttökelvottomaksi, veloitamme tuotteen uushankintahinnan. Tämä koskee myös pakkausmateriaaleja, kuljetuslaatikoita ja suojapusseja.

Kyllä. Peruutukset tulee tehdä sähköpostitse osoitteeseen info@lumodeco.fi. Varausmaksua ei palauteta tilauksen peruuntuessa. Mikäli tilaus peruutetaan kuukautta tai alle ennen vuokra-ajan alkua tai varaus on tehty alle kuukautta ennen vuokra-aikaa, maksettuja maksuja ei palauteta. Myös mahdollisesti lähetetty lasku jää asiakkaan maksettavaksi. Tarkemmat peruutusehdot löydät Vuokrausehdot-sivulta.

Useimmat tuotteemme on suunniteltu ensisijaisesti sisäkäyttöön. Joidenkin tuotteiden käyttö ulkona on mahdollista hyvällä säällä. Tarkista tuotteen kuvaus tai kysy meiltä, mikäli et ole varma tuotteen soveltuvuudesta ulkokäyttöön.